Reklama

Bośnia tonie

Bośnia tonie

11.03.2009
Czyta się kilka minut
Bośnia przeżywa najpoważniejszy kryzys od zakończenia wojny w 1995 r. Dla kraju, który nie otrząsnął się z wojennej katastrofy i zamyka kolejkę państw bałkańskich do członkostwa w strukturach Zachodu, może to być polityczny gwóźdź do trumny.
O

Od prawie 15 lat - czyli od roku 1995, kiedy pokój w Dayton, wymuszony przez Amerykanów na Bośniakach, Chorwatach i Serbach, zakończył prawie czteroletnią wojnę - Bośnia i Hercegowina jest wciąż zarządzana przez specjalnego wysłannika ONZ/UE. Wciąż nie może uporać się ze skutkami tamtego konfliktu. A także z ostrym nacjonalizmem swoich polityków i obywateli, który uniemożliwia reformy i rozwój.

Wydawałoby się, że nic już nie jest w stanie poruszyć tego kraju. A jednak w Bośni zawrzało, gdy kilkanaście dni temu do prokuratury Bośni i Hercegowiny wpłynęło oskarżenie, opracowane przez inspektorów Państwowej Agencji Śledczej (SIPA), a wymierzone w Milorada Dodika - premiera Republiki Serbskiej, jednej z dwóch jednostek federacyjnych tworzących Bośnię i Hercegowinę. Dodik oskarżany jest o korupcję, pranie pieniędzy i wykorzystywanie stanowiska. A także o ...

9294

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]