Reklama

Niestrawna sałatka egejska

Niestrawna sałatka egejska

04.06.2012
Czyta się kilka minut
Bałkańska piosenka przedstawia ją jako kraj, gdzie „słońce świeci wiecznie”. Ale nad Macedonią, dotąd uznawaną za spokojną, zbierają się gęste chmury. Niektórzy ostrzegają nawet przed wybuchem wojny domowej.
Pomnik Aleksandra Wielkiego w Skopje, maj 2012 r.
K

Konflikt narasta już od kilku miesięcy, a ostatnio do starć między Macedończykami a tutejszą mniejszością albańską dochodzi coraz częściej. Pierwsza fala ulicznych zamieszek wybuchła, gdy w styczniu tego roku w miejscowości Gostivar macedoński policjant zastrzelił dwóch Albańczyków. Ostre starcia wybuchły wtedy w Skopje i w praktycznie wszystkich miejscowościach zamieszkanych przez obie grupy etniczne.

Bojan Antić, Macedończyk i z zawodu tłumacz, eskalację agresji wyjaśnia głównie fatalną sytuacją ekonomiczną. – Przemoc wynika ze strasznie niskiego standardu życia w Macedonii – przekonuje. – Bezrobocie wynosi ponad 30 proc., średnia pensja, o której i tak możemy tylko śnić, to równowartość 300 euro. Wszyscy usiłujemy jakoś przetrwać.

Nawet pozytywne, zdawałoby się, wydarzenia zaostrzają konflikt. – W 2011 r. Macedonia odnosiła skromne sukcesy sportowe w koszykówce i...

9921

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]