Reklama

Bez cienia legendy

Bez cienia legendy

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Ekranowi członkowie "Baader- -Meinhof" to postacie przeciętne, działające w sposób odrażający, często na granicy histerii. Mimo to widz filmu Edela ma szansę dotknąć tematu, jakim jest terroryzm, od podszewki, od czysto ludzkiej strony.
"

"Kompleks Baader-Meinhof" - tak brzmi w dosłownym tłumaczeniu tytuł książki Stefana Austa i powstałego na jej podstawie filmu. Można by zatem spodziewać się, że opowiadając o najsłynniejszej w RFN grupie terrorystycznej, twórca będzie chciał wejść w rolę psychoanalityka niemieckiej duszy. Albo nawet zajrzeć w podświadomość zachodniej demokracji po ’68 roku. Ale zawarta w tytule obietnica zostaje spełniona tylko częściowo. W filmie "Baader-Meinhof" otrzymujemy bowiem przede wszystkim rzeczową, wręcz surową fabularyzowaną relację z narodzin i upadku ruchu, który wystawił na próbę wiele spośród urządzeń nowoczesnego społeczeństwa zachodniego i już za swego życia stał się legendą.

Edel, choć niemal rówieśnik bojowników RAF-u, stara się oprzeć urokowi tej legendy. Lewaccy terroryści z eksdziennikarką Ulrike Meinhof i Andreasem Baaderem na czele mają błysk...

3489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]