Reklama

"Edukatorzy": zabawa w rewolucję

"Edukatorzy": zabawa w rewolucję

29.05.2005
Czyta się kilka minut
Na podziemnym parkingu młoda dziewczyna niszczy karoserię luksusowego samochodu zarysowując ją kluczykiem. Pod sklepem z drogimi butami demonstranci usiłują zniechęcić kupujących przypominając o niewolniczej pracy dzieci z indonezyjskich fabryk.
Z

Zamaskowani włamywacze po wtargnięciu do zamożnej willi przestawiają sprzęty i meble, tworząc z nich absurdalne konstrukcje, a na odchodnym pozostawiają list: “Dni twego bogactwa są policzone". Niczego nie wynoszą, nie są bowiem złodziejami ani uwspółcześnioną wersją Robin Hooda. To niestrudzeni naprawiacze świata - “edukatorzy", których misją jest budzenie sumień zadowolonych z siebie zamożnych elit. Potomkowie hippisów? Anarchistów? A może radykałów spod znaku Baader-Meinhof i RAF?

Film Hansa Weingartnera poprzez trójkę młodych bohaterów pokazuje mechanizm przekuwania własnej frustracji w pseudorewolucyjną ideę. Marna praca, brak perspektyw, nie spłacone długi - przede wszystkim jednak brak jasno sprecyzowanej życiowej drogi - popychają bohaterów do walki przeciwko beneficjentom “systemu". Z pozoru więcej w tym wszystkim anarchizującej zabawy niż...

6870

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]