Reklama

W kuchni z terrorystą

W kuchni z terrorystą

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Marco Bellocchio to twórca nieustannie kwestionujący recepty na dobre urządzenie świata. W latach 60. zbuntował się przeciwko mieszczańskiej rodzinie i katolickiemu wychowaniu. Jego najnowszy film jest przemyślaną próbą rewizji młodzieńczych ideałów.
P

Pierwsze filmy Bellocchia przyniosły mu sławę prowokatora i skandalisty. Już same tytuły: “Pięści w kieszeni" czy “Chiny są blisko" kryją w sobie obrazoburczy ładunek. Po latach włoski reżyser zaczął spoglądać z dystansem na swoje lata “chmurne i durne". Po drodze przydarzył mu się jeszcze prześmiewczy, antyklerykalny “Czas religii", pokazywany u nas przed kilku laty. “Witaj, nocy" to już szczery rozrachunek z romantyczno-rewolucyjnym myśleniem, którego chorym wykwitem był we Włoszech lewacki terroryzm.

Jak łatwo naiwny idealizm przybiera postać groźnego fundamentalizmu, pokazuje Bellocchio na przykładzie losów premiera Aldo Moro, przywódcy włoskiej chadecji, porwanego i zamordowanego w 1978 r. przez czterech młodych członków Czerwonych Brygad. Film, choć inkrustowany materiałami archiwalnymi, nie jest jednak rekonstrukcją historyczną. To nie tyle polityczny...

6221

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]