Reklama

"Będziecie musieli mnie przyjąć..."

"Będziecie musieli mnie przyjąć..."

19.10.2003
Czyta się kilka minut
W czasie, kiedy pisałem ten artykuł, na świecie zmarło z głodu osiem tysięcy osób. Kiedy będziecie go czytać, umrze kilkaset następnych. Dobrze zdawać sobie z tego sprawę, jeśli chce się zrozumieć, kim była błogosławiona Matka Teresa i co jej obecność w świecie oznacza dla nas.
W

W mówieniu o ubóstwie - podobnie jak w mówieniu o Bogu - jest pewne niebezpieczeństwo, którego nie da się uniknąć. Opisał je najzwięźlej filozof Rene Habachi w książce “U źródeł człowieczeństwa": “O Bogu i ubóstwie nie można mówić inaczej niż z lękiem, a milczenie jest tu bardziej wymowne niż słowa. O Bogu dlatego, że wszystkie nasze słowa są zbyt nędzne w stosunku do Niego i rozpadają się jak zeschła kora, gdy chcemy wyrazić nieskończoną pełnię Jego istnienia. O ubóstwie zaś dlatego, że nawet najuboższe słowa są zbyt bogate w stosunku do niego, bezsilne wobec nieskończonych niedostatków tej egzystencji. Znajduje się ono poniżej możliwości ekspresyjnej wszystkich słów, jakie by można w odniesieniu do niego zastosować".

Z pewnością właśnie dlatego Matka Teresa na temat swojej działalności wypowiadała się tak rzadko i tak oszczędnie. Jeszcze za jej życia...

13055

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]