Reklama

Czy Jezus prosi o zbyt wiele

Czy Jezus prosi o zbyt wiele

29.08.2016
Czyta się kilka minut
Matka Teresa nie zostaje świętą za to, że była specjalistką od prowadzenia przytułków i klinik. Jej wielkość polega na nieumiejętności obojętnego przejścia obok człowieka w potrzebie.
Kalkuta, październik 1979 r. Fot. Jean-Claude Francolon / GETTY IMAGES
W

W niedzielę, 4 września, papież Franciszek kanonizuje Matkę Teresę z Kalkuty. Zakonnicę, która jeszcze za życia stała się symbolem współczucia, z którym pochylała się nad najbiedniejszymi z biednych w Indiach, Ameryce Południowej, Afryce. Dla jednych wyrzut sumienia i poruszający przykład całkowitego ogołocenia z dóbr materialnych. Dla innych (byli wszak i tacy) była jednak nie tyle apologią człowieczeństwa, co jego antytezą. Oskarżano ją o to, że nie kochała biednych, tylko biedę. Że była apostołką katolickiego „imperializmu cierpienia”, promowała egzystencjalny masochizm jako uprzywilejowaną drogę do pełni szczęścia i zbawienia.

Miłość misjonarki

Zarzuty ideologiczne, finansowe i polityczne, z jakimi się spotykała, zebrał w wydanej na dwa lata przed śmiercią Matki Teresy (zmarła w 1997 r.) paszkwilanckiej książce o obrzydliwym tytule („The...

17149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]