Reklama

Nie ma dobrej zmiany bez dobrej kontynuacji

03.07.2016
Czyta się kilka minut
Reformatorzy polskiej szkoły z zasady nie korzystają z dorobku już istniejącego. Musi być zawsze Reforma przez wielkie R. To zawsze najazd kosmitów na niczego nie rozumiejącą Ziemię.
Zakończenie roku szkolnego w VIII Liceum Ogólnokształcącym i 58 Gimnazjum im. Króla Władysława IV w Warszawie, 29 czerwca 2012 r. Fot. Krzysztof Wójcik / FORUM
W

Wiele osób krytykuje minister Annę Zalewską, że robiąc tzw. debaty, w gruncie rzeczy nie robiła przewidzianych prawem i dobrym obyczajem tzw. konsultacji. Rzecz w tym, że w ogóle ministrowie edukacji obojga płci i wielu nurtów politycznych nigdy nie mieli smykałki do dialogowania w sprawie swoich pomysłów. Każdy z nich wchodził do ministerstwa z pewnym bagażem zawodowych i osobistych doświadczeń i starał się wykorzystać sprawcze 5 minut na skopanie ogródka po swojemu. Dialog służył doskonaleniu ich pomysłów. Jak na obyczaje polskie, nowa minister i tak zakonsultowała się prawie na śmierć.

Tylko że to wszystko za mało. W całej Polsce zdarzają się dobre szkoły – czyli te osiągające w trudnych warunkach (np. zabiedzone blokowiska) niezłe rezultaty. Egzaminy, które trafnie sprawdzają umiejętności. Uczące się matematyki klasy w liceach profilowanych. Nauczycielki wychowania...

4895

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]