Reklama

Ładowanie...

Życie wieczne, wersja 2.0

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Czy ludzkość jest gotowa na sztuczną inteligencję? Na razie badania nad nią są na etapie prób dorównania mózgowi karalucha. Ale to i tak bardzo wiele.
/rys. Mateusz Kaniewski
W

Wyśledzić moment historyczny, w którym liczydło dosięgło Rozumu, jest równie trudno jak ów, co małpę przemienił w człowieka. Stanisław Lem "Golem XIV"

Na początku lat 80., gdy marzeniem każdego młodego człowieka jest komputer ZX Spectrum, Stanisław Lem pisze "Golema XIV" - relację z rozmów z inteligentną maszyną-filozofem. Prognozuje tym samym powstanie sztucznego intelektu na lata 30. naszego wieku.

Minęło ćwierć wieku, prędkość komputerów wzrosła tysiąckrotnie, a pojemność ich pamięci miliony razy. W czasie, w którym wyrosło zaledwie jedno pokolenie, przeszliśmy od prymitywnych elektronicznych liczydeł do maszyn wygrywających z ludźmi mecze szachowe. Niewiarygodny rozwój komputerów zaowocował powstaniem prymitywnej na razie sztucznej inteligencji, która - jak wierzą naukowcy - osiągnie wkrótce stan dojrzałości.

Czy jesteśmy...

8295

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]