Reklama

Sprawności robotów

13.01.2014
Czyta się kilka minut
Rozwój robotyki sprawi, że wózki inwalidzkie staną się przeżytkiem. Roboty mają też wspierać ludzi w akcjach ratunkowych. Już w tym roku zostanie wykonany duży krok w tym kierunku. A ściślej: kopnięcie.
Rys. Marek Adamik
C

Co cztery lata świat zamiera, czekając na cuda. Skazani na pożarcie walczą jak lwy. Mistrzowie klękają przed nowicjuszami. Amatorzy zmieniają się w herosów, których imię zna cały świat. Ale 12 czerwca dziesiątki tysięcy fanów zgromadzonych na stadionie Itaquera w São Paulo tuż przed rozpoczęciem pierwszego meczu mistrzostw świata w piłce nożnej będzie świadkami cudu zupełnie innego rodzaju. Cudu nauki.
Po odegraniu hymnów Brazylii i Chorwacji na środek boiska wyjdzie specjalny gość, by kopnąć pierwszą piłkę mistrzostw. Zwykle ten przywilej jest zarezerwowany dla wielkich piłkarzy czy wybitnych postaci. Ale tym razem będzie to zwykły nastolatek. I to właśnie ten cud: bo dziecko, które kopnie piłkę w stronę jednego z gwiazdorów reprezentacji Canarinhos, na co dzień jest... sparaliżowane. Będzie chodzić wyłącznie dzięki specjalnemu, mechanicznemu szkieletowi zewnętrznemu,...

9297

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]