Reklama

Kraj bez mężczyzn

Kraj bez mężczyzn

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Ile warta jest kobieta w Azji Środkowej? 250 dolarów. Więcej trzeba wydać na zakup krowy.
Krowa Apolonia kupiona za pieniądze polskich darczyńców /fot. Michał Olszewski
D

Dom Oniso Kimsambojewej należy do najbardziej okazałych w wiosce. Co nie jest trudne, bo w okręgu Gulszan, położonym w tadżyckiej części Kotliny Fergańskiej, ludzie nie posiadają prawie nic. Pierwszy z brzegu dowód: jej posesji strzeże wysoki na półtora chłopa mur, a do tego stalowa brama. Większość domów w wiosce przypomina fortyfikacje, ale dom Kimsambojewej to prawdziwy zamek.

Wysokie ogrodzenia z niewypalonej cegły, oblane zaprawą z gliny pomieszanej z pociętą słomą, są tu koniecznością i symbolem obrony tego, co prywatne. O płoty rozbija się suchy letni wiatr z pustyń, które podchodzą pod położoną na obrzeżu Kotliny wioskę. Wiatr niesie sól, piasek i pył; zimą, mimo że mrozy nie są duże, zmienia te okolice w zamrażarkę. Jeśli, odpukać, do wioski przyjdą bandyci, taki płot daje szanse obrony. No i żaden wścibski urzędnik ani milicjant nie zajrzy do środka...

18645

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]