Reklama

Zwierciadło diariusza

Zwierciadło diariusza

03.01.2015
Czyta się kilka minut
O Józefie Henie pisze się niewspółmiernie mało w stosunku do rozległości, różnorodności i wartości jego dorobku. A przecież autor „Nikt nie woła” czy „Nowolipia” to jeden z najważniejszych pisarzy doby powojennej.
C

Czyżby takie zalety, jak umiejętność konstruowania fabuły i budowania żywych dialogów jak precyzja i przejrzystość narracji, były już nieistotne? O przełożeniu dramatycznej biografii na język literatury, o podejmowaniu tematów niewygodnych już nie wspomnę... Może tradycja humanistyczno-oświeceniowa, której Hen – portrecista Montaigne’a, Boya-Żeleńskiego i Stanisława Augusta – pozostaje wierny, wyszła z mody? Jego wierność nie jest zresztą bezkrytyczna. „Nazbyt rygorystyczni racjonaliści, ci, którzy lekceważą irracjonalizm, właściwie fałszują rzeczywistość, ponieważ nie uznają tego, co jest ciemne w człowieku” – mówił pisarz w rozmowie z Donatą Subbotko, tłumacząc, że sceptycyzm stanowi dla niego przede wszystkim tarczę przeciw fanatyzmowi.
Pretekstem do tych uwag jest najnowsza książka autora „Toastu” i „Oka Dajana”, kontynuacja „Dziennika na nowy wiek”, diariusz lat 2008–2013...

2685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]