Reklama

Ziarno na przyszłość

Ziarno na przyszłość

11.03.2020
Czyta się kilka minut
W laboratoriach Millenium Seed Bank, Wakehurst pod Londynem, 2018 r. / fot. Michał Kuźmiński
W laboratoriach Millenium Seed Bank, Wakehurst pod Londynem, 2018 r. / fot. Michał Kuźmiński
N

Najsłynniejszy znajduje się na Spitsbergenie, 1,3 tys. km od Bieguna Północnego. Ochrzczono go ­Doomsday Vault: Skarbcem Sądnego Dnia. Ten bank nasion zbudowano w wiecznej zmarzlinie, z dala od terenów aktywnych tektonicznie i na bezpiecznej wysokości w przypadku podniesienia się poziomu mórz do 130 m n.p.m. W liczącym 1000 metrów kwadratowych lochu wkopanym w zbocze góry, gdzie panuje temperatura -18 st. C., przechowuje się 1 108 526 depozytów nasion 5997 gatunków roślin uprawnych. To kopie zapasowe dla zbiorów innych banków nasion z całego świata (od września 2019 r. także polskiego, w Radzikowie) – na wypadek, gdyby tamte spotkał zły los. Najliczniej reprezentowanym gatunkiem są rozmaite odmiany ryżu i pszenicy (po 150 tys. próbek) oraz jęczmienia (80 tys.), sorgo (50 tys.), zbóż, od których zależy przetrwanie ludzkości.

Największy jest Millenium Seed Bank w Wakehurst pod...

2719

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]