Reklama

Ziarna rządzą światem

Ziarna rządzą światem

12.03.2017
Czyta się kilka minut
Dr Thor Hanson, biolog: Kofeina, którą spożywamy jako stymulant, dla kawowca pełni ważną funkcję obronną. Rośliny wypracowały wiele różnych strategii rozrodczych, które obejmują nawet zachowania zwierząt i ludzi.
Sadzonka awokado Fot. wikipedia.org
T

TOMASZ TARGAŃSKI: Jaka roślina znajduje się za Pana oknem?

THOR HANSON: W tej chwili patrzę na jabłoń. Rośnie w moim ogródku przed domem.

W „Triumfie nasion” opisuje Pan najróżniejsze „strategie” roślin obliczone na rozprzestrzenianie swoich nasion. Jaka jest strategia jabłoni?

Jabłoń rozsiewa nasiona dzięki smacznym owocom, które wszyscy tak lubimy. Ewolucja wyposażyła tę roślinę w możliwość produkowania jabłek, które są słodkie, pożywne i atrakcyjne dla ssaków. Gdy ludzie i zwierzęta sięgają po jabłka, stają się częścią tej strategii. Zwróćmy uwagę, że nikt z nas nie je ich wczesnym latem, kiedy są jeszcze kwaśne i niedojrzałe. Fakt, że owoc jest gotowy do spożycia, ma bezpośredni związek z dojrzałością nasion w środku. Kiedy jabłoń „zdecyduje”, że jej nasiona są gotowe, owoc dojrzewa i czeka, aby ktoś go...

14144

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]