Reklama

Ładowanie...

Zduszone (r)ewolucje

10.05.2011
Czyta się kilka minut
Ruch reformatorski w łonie islamu rozpoczął się w Iranie i Syrii: krajach rządzonych przez szyitów. Dziś oba te państwa utonęły w morzu represji.
K

Kiedy Baszar al-Assad - wykształcony w Londynie w zawodzie okulisty - przejmował w 2000 r. władzę po zmarłym ojcu, już pierwsze miesiące dawały nadzieję, że czas represji w Syrii powoli się kończy. Nowy prezydent sugerował reformy polityczne, zaczął też odchodzić od sterowanej odgórnie gospodarki w stronę wolnego rynku. Sekundowała mu piękna żona Asma - z zawodu programistka komputerowa, również wykształcona w Londynie. Choć sprawy szły bardzo wolno, a korupcja i wszechwładza tajnych służb nadal zatruwały życie Syryjczykom, zdecydowana większość społeczeństwa obwiniała o wszystko nie prezydenta, ale jego zepsute otoczenie.

Sytuacja w Syrii przypominała to, co działo się wówczas w Iranie (sojuszniku Syrii), gdzie od 1997 r. prezydentem był Mohammad Chatami: pełen kultury reformator, próbujący wbrew wielu ajatollahom wyciągnąć kraj z izolacji. To za jego rządów...

9427

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]