Reklama

Zbudź się, który śpisz

09.04.2017
Czyta się kilka minut
O. Jan Andrzej Kłoczowski: Człowiek odarty z rozmaitych czynności, działań i nadziei zaczyna na nowo widzieć rzeczy, o których słyszał od dzieciństwa, ale ich nie rozumiał. Tak jest z Wielkanocą.
O. Jan Andrzej Kłoczowski
A

ARTUR SPORNIAK: Czy możemy wyobrazić sobie chrześcijaństwo bez Zmartwychwstania?

O. JAN ANDRZEJ KŁOCZOWSKI: Nie. Jasno i wyraźnie o tym mówi św. Paweł: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara i próżne przepowiadanie”. Jezus byłby jednym z wielu moralistów. Zresztą później przypisywano mu różne doczesne role: był uważany za mędr- ca, wychowawcę, w Cesarstwie Bizantyjskim przedstawiano Go jako cesarza, od czasu oświecenia widziano w nim filozofa, rewolucjonistę, a w XX wieku – hipisa. Tymczasem doświadczenie zmartwychwstania czyni go wyjątkowym – jak mówi List do Hebrajczyków: „Podobnym do nas we wszystkim prócz grzechu”.

W rozmowach z ludźmi – także wierzącymi – spotykam ogromny kłopot nie tyle z boskością, co właśnie z człowieczeństwem Jezusa. Paradoksalnie objawia się to tym, że Jego człowieczeństwo postrzegamy...

14945

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]