Reklama

Zbudź się, który śpisz

Zbudź się, który śpisz

09.04.2017
Czyta się kilka minut
O. Jan Andrzej Kłoczowski: Człowiek odarty z rozmaitych czynności, działań i nadziei zaczyna na nowo widzieć rzeczy, o których słyszał od dzieciństwa, ale ich nie rozumiał. Tak jest z Wielkanocą.
O. Jan Andrzej Kłoczowski
A

ARTUR SPORNIAK: Czy możemy wyobrazić sobie chrześcijaństwo bez Zmartwychwstania?

O. JAN ANDRZEJ KŁOCZOWSKI: Nie. Jasno i wyraźnie o tym mówi św. Paweł: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara i próżne przepowiadanie”. Jezus byłby jednym z wielu moralistów. Zresztą później przypisywano mu różne doczesne role: był uważany za mędr- ca, wychowawcę, w Cesarstwie Bizantyjskim przedstawiano Go jako cesarza, od czasu oświecenia widziano w nim filozofa, rewolucjonistę, a w XX wieku – hipisa. Tymczasem doświadczenie zmartwychwstania czyni go wyjątkowym – jak mówi List do Hebrajczyków: „Podobnym do nas we wszystkim prócz grzechu”.

W rozmowach z ludźmi – także wierzącymi – spotykam ogromny kłopot nie tyle z boskością, co właśnie z człowieczeństwem Jezusa. Paradoksalnie objawia się to tym, że Jego człowieczeństwo postrzegamy...

14945

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

wiara w takie zdarzenie była możliwa przed poznaniem naukowym. Współcześnie rozumiemy znacznie więcej o tym jak przebiega umieranie i jakie są skutki spowodowane śmiercią, związane z nią nieodwracalne zmiany zachodzące w organizmie. Znacznie ważniejszym zagadnieniem jest nie tyle pragnienie bycia wiecznym, co zrozumienie czym/kim się naprawdę jest. To zrozumienie jest faktycznym zmartwychwstaniem, którego nauczał Jezus.W tym właśnie znaczeniu cytował słowa Tory - Bogami jesteście (Jan 10:34)

pogratulować

Czytałem już większego kalibru głupoty, nawet bardzo wielkiego kalibru i im większego kalibru były, tym mniej mnie brały. Nie mniej często bywają też wywody religijne bez rozumu, szczególnie ostatnimi czasy w Polsce. Fides et ratio - tylko razem, nigdy osobno, w parze. Uściślenie: moja wypowiedź dotyczy rewelacji naukowych "Dano"

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]