Reklama

Ja się boję

Ja się boję

04.07.2017
Czyta się kilka minut
O. Jan Andrzej Kłoczowski OP, duszpasterz: Paradoks sprzecznych potrzeb – bezpieczeństwa i ryzyka – na poziomie polityki jest nie do rozwikłania. W tym tkwi słabość laickiej wizji człowieka: pokój i ciekawe życie dzieją się głębiej.
Fot. Grażyna Makara
Fot. Grażyna Makara
A

Artur Sporniak: Co Ojciec, z perspektywy wielu lat bycia duszpasterzem, radziłby ludziom zaniepokojonym sytuacją w Polsce?

O. Jan Andrzej Kłoczowski OP: Ludzie przychodzą przede wszystkim z osobistymi problemami życiowymi, chociaż w tle często jest sytuacja w Polsce. My, duszpasterze, mamy taki problem, że ciągle powtarzamy swoistą teologię wyzwolenia. Nauczał nas jej w czasach PRL – nie nazywając tak tego – Jan Paweł II, a symbolizował wręcz ikonicznie bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ciągle jeszcze jednak nie dojrzeliśmy do teologii wolności. Na dodatek rządząca władza też głosi coś w rodzaju filozofii wyzwolenia: mówią, że wszystko, co dotychczas próbowaliśmy zrobić, było fałszywe, zatem należy naród od tego fałszu wyzwolić.

Moim zdaniem – i nie tylko moim – jest to diagnoza fałszywa, ale skuteczna w sondażach. Myślę, że od Kościoła i duszpasterzy trzeba...

12927

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ja Ojcu Kłoczowskiemu życzę z okazji urodzin dwustu lat!To dzięki Jego kazaniom pozostaję pod silnym urokiem dominikańskiej duchowości. Podzielam także jego fascynację Simone Weil, której tak bardzo nie lubią diecezjalni księża - mizogini.

I jak najwięcej takich mądrych światłych Tekstów !!! Jędrzej Bukowski, z Francji

Brat Jezus był mistykiem, który tego właśnie nauczał.

Ale tak dla równowagi zaproponuję kilka słów ojca Leona Knabita: " PiS wprowadza zmiany, porządkując dotychczasowy bałagan”. - Dla dobra Polski temu rządowi trzeba pomóc w przeprowadzaniu reform, a nie lecieć z buzią o pomoc do obcych narodów – mówi. - Było tak, już ze Szwedami, z Rosją, z ZSRR, no i teraz Niemcy, NIEMCY, będą uczyły Polskę demokracji i będą jej broniły przed Polakami"

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]