Reklama

Cisza Zmartwychwstania

Cisza Zmartwychwstania

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Opowieści wielkanocne rozpoczynają się już po rezurekcji. W nas też Chrystus zmartwychwstaje, gdy nic o tym nie wiemy.
Zmartwychwstały Chrystus w otoczeniu św. Jana, Abla oraz Sprawiedliwych podnosi z grobów Adama i Ewę. Fresk w kościele św. Zbawiciela na Chorze, Stambuł, Turcja. Fot. DE AGOSTINI / G. DAGLI ORTI
C

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.

Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę

Wielki Czwartek – podniosła symboliczna uwertura. Ostatnia Wieczerza – oto chleb zmienia się w ciało, wino w krew; oto Jezusowy gest niewolnika: „jeśli ci nóg nie umyję, nie będziesz miał udziału ze mną” – jako przykład do naśladowania: „i wy wzajemnie powinniście...”. Uroczysta liturgia z dodatkowym obrzędem obmycia nóg, z komunią – wyjątkowo! – pod dwiema postaciami. Potem początek boleści: modlitwa w Ogrójcu, krwawy pot, pojmanie. A więc procesja do ciemnicy. Nocna adoracja wśród zapachu kwiatów i dymu z parafinowych świec.

Wielki Piątek – emocjonalnie...

12165

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wielka Sobota zawsze najbardziej do mnie przemawiała. A przynajmniej od czasu, gdy wiele lat temu weszłam do kościoła w ten dzień, a tam - krzyż zakryty, tabernakulum otwarte, puste. Jakby sprzątano po lokatorze, który umarł.

Krzyż w Wielką Sobotę jest już odkryty, został odkryty już w piątek. Zakryta welonem jest monstrancja w Bożym Grobie na pamiątkę całunu, który okrywał ciało zmarłego Jezusa. Ale fakt Sobota jest takim szczególnym w kościele przez dzień jest przejmująca cisza, ludzie też modlą się w ciszy przed Bożym Grobem. Jest taki stan zawieszenia od piątkowego wieczoru do sobotniej nocy kiedy właściwie już Kościół będzie świętował Zmartwychwstanie Pańskie tylko w polskiej tradycji momentem gdy Chrystus zmartwychwstał jest niedzielny poranek i symbolizująca go procesja rezurekcyjna. To właściwie dziwne, że po zakończonej Liturgii Sobotniej Jezus zarówno jako figura i Najświętszy Sakrament znajduje się jeszcze kilka godzin do początku rezurekcji w grobie, a ludzie jeszcze poza liturgią Kościoła nie świętują Wielkiejnocy pomimo, że właśnie ta noc po powrocie z kościoła już trwa.

Właśnie jest Wielka Sobota, bardzo cicho... ale mnie olśniła myśl że trzymiesięczny radosny szczeniaczek leży cicho na fotelu, nie reaguje na głosy na korytarzu, nie reaguje na szczekanie pieska za oknem, po raz pierwszy leży cichutko. To sunia która pojawiła się na dwa dni a już jest trzy tygodnie. Wcześniej w niecały rok odeszła nam w dramatycznych okolicznościach para bokserków i dwa miesiące temu kundelka. Przepraszam że tak to porównuje ale ta psina wrażliwa dotąd na każdy szelest zamilkła spokojnie leży, mam wrażenie ze Coś do mnie mówi... Myślę że każdy z nas może teraz się rozglądnąć wokół siebie, coś znaleźć, oczekiwanie, symbol ciszy... Ja czekam na żonę i na pewno pójdziemy na nasz pierwszy Wielkanocny i w ogóle pierwszy spacer z nowym pieskiem.

Jest noc. TA noc. Cisza zupełna. Zawsze, co roku myślę sobie: czy TO było teraz, czy o 1.30? Może przed trzecią? Chcę złapać nieuchwytne. Wiem, że mi się nie uda. I w tym cała radość. Spokojnych Świąt życzę.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]