Reklama

Cisza Zmartwychwstania

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Opowieści wielkanocne rozpoczynają się już po rezurekcji. W nas też Chrystus zmartwychwstaje, gdy nic o tym nie wiemy.
Zmartwychwstały Chrystus w otoczeniu św. Jana, Abla oraz Sprawiedliwych podnosi z grobów Adama i Ewę. Fresk w kościele św. Zbawiciela na Chorze, Stambuł, Turcja. Fot. DE AGOSTINI / G. DAGLI ORTI
C

Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął. Ziemia się przelękła i zamilkła, bo Bóg zasnął w ludzkim ciele, a wzbudził tych, którzy spali od wieków. Bóg umarł w ciele, a poruszył Otchłań.

Starożytna homilia na Świętą i Wielką Sobotę

Wielki Czwartek – podniosła symboliczna uwertura. Ostatnia Wieczerza – oto chleb zmienia się w ciało, wino w krew; oto Jezusowy gest niewolnika: „jeśli ci nóg nie umyję, nie będziesz miał udziału ze mną” – jako przykład do naśladowania: „i wy wzajemnie powinniście...”. Uroczysta liturgia z dodatkowym obrzędem obmycia nóg, z komunią – wyjątkowo! – pod dwiema postaciami. Potem początek boleści: modlitwa w Ogrójcu, krwawy pot, pojmanie. A więc procesja do ciemnicy. Nocna adoracja wśród zapachu kwiatów i dymu z parafinowych świec.

Wielki Piątek – emocjonalnie...

12165

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]