Reklama

Zawodowi marzyciele

Zawodowi marzyciele

28.10.2008
Czyta się kilka minut
Wyprawa Herzoga na Antarktydę to podróż do źródeł czasu. Baza, do której przybywa, kojarzy mu się z przyszłymi osadami ludzkimi w kosmosie, a jednocześnie świat wokół wydaje się daleko wcześniejszy niż ten ludzki.
T

Twórca "Fitzcarralda" od prawie 40 lat opowiada nam o swoim zdziwieniu światem. W jego ostatnich esejach dokumentalnych zdziwienie to nabiera nie tylko rozległego filozoficznego oddechu, ale też ironii i przekory. Nawet jeśli w związku z tym do końca nie dowierzamy opowieściom Herzoga (jak w niedawnych filmach "Grizzly Man" czy "Biały Diament"), z czasem ich dokumentalnie rozumiany autentyzm przestaje mieć pierwszorzędne znaczenie - liczy się przede wszystkim pokora wobec tajemnicy i gotowość do stawiania nieoczywistych pytań. A także unikalne połączenie dwóch pierwiastków: wnikliwości badacza i wrażliwości artysty.

Tacy są też bohaterowie filmowej eseistyki Herzoga: pozytywnie zakręceni "podróżnicy na cały etat i pracownicy na pół etatu", którzy porzucili dobrodziejstwa naszej cywilizacji, by szukać sensu życia gdzieś daleko, "na marginesach mapy". W "...

5833

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]