Reklama

Spirytus i pingwiny

Spirytus i pingwiny

20.05.2019
Czyta się kilka minut
Z materiałów nagranych współcześnie oraz z fragmentów dzienników pisanych w stacji badawczej na Wyspie Króla Jerzego wyłania się frapująca opowieść o pewnym ambitnym projekcie.
Kadr z dokumentu „Syndrom zimowników” MATERIAŁY PRASOWE KFF
P

Piotr Jaworski kręci filmy rzadko – a szkoda, bo wypełniają one różne ślepe plamki w kinie dokumentalnym sięgającym do naszej XX-wiecznej historii. Dekadę temu zrealizował wielce ironiczny dokument „Kiedyś w Afryce”, który za pomocą rzadkich archiwaliów opowiadał o fantazjach mocarstwowych polskiego międzywojnia. Ich wyrazem stało się powstanie i działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej, lecz wyprawa statku „Poznań” do zachodniej Afryki nie przyniosła, jak wiadomo, spodziewanych sukcesów. Trzeba było zapomnieć o plantacjach kauczuku i o rynku zbytu dla emaliowanych nocników rodzimej produkcji.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej w głowach politycznych wizjonerów II Rzeczypospolitej pojawiła się perspektywa nowych posiadłości zamorskich, tym razem na… Antarktydzie. W tym miejscu film się kończy, a my dostajemy właśnie kolejny dokument Jaworskiego, „Syndrom zimowników”,...

6388

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]