Reklama

Zaproszenie na śniadanie

Zaproszenie na śniadanie

08.04.2013
Czyta się kilka minut
Najważniejsze dla chrześcijan wydarzenia dokonały się całkiem po świecku, w całkiem świeckim środowisku, przy pomocy całkiem świeckich słów i gestów.
T

To, co dzisiaj nazywamy sacrum i przeciwstawiamy profanum, w swoich początkach jest prozaicznie proste, obliczalne, łatwo dostępne zmysłom i umysłowi. Co bowiem nadzwyczajnego jest w jedzeniu śniadania, a nawet w ucztowaniu? Nic – to powszednie, codzienne zdarzenie, nad którym zbyt długo nie ma co się rozwodzić.
Skoro fundament chrześcijaństwa jest tak świecki, materialny, prozaiczny, historycznie określony – to może jest w tym jakiś znak, wezwanie? Może chodzi np. o to, byśmy przestali dzielić rzeczywistość na sacrum i profanum; duszę i ciało; „religijne” i „świeckie”? Dlaczego te podziały są wciąż aktualne?
O Bogu można myśleć na setki sposobów. Nas przyzwyczajono do takiego, który można nazwać dworskim, monarchicznym lub nawet... wojskowym. Co to bowiem za król bez armii? Bóg w dalekich niebiesiech siedzi na wyniosłym tronie, wokół...

3176

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]