Reklama

Minuta świąt

Minuta świąt

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Stół epikurejski. Tłustość kiełbas, majonezowatość jaj, lukrowatość bab w wiosennej słonecznej zalewie. Życzenia krótkie. Zakończone „Alleluja!”. Można zasiąść.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara

​– Czyli co znaczy „Alleluja”?

– Co roku to samo pytanie! Mój Boże!

– Mój Boże, mój Boże! Skoro zawsze jakoś ucieka z pamięci.

– Ma kto internet w komórce?

– Dajcie spokój, nie przy stole!

– Ale jednak warto wiedzieć.

– „Chwalcie Jahwe”!

– O!... Chwalmy Go więc!

Na ekranie migającego w tle telewizora plan ogólny Bazyliki św. Piotra. Śniadanie to niebezpieczny balans między sacrum a profanum.

„Św. Piotr” to jedna ze świątyń, które znam doskonale. Wcale nie z wizyty w Rzymie. Obejrzałem dokładnie kopię. W skali jeden do jednego znajduje się w Jamusukro, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Nazywana Bazyliką Matki Boskiej Królowej Pokoju.

Tamto afrykańskie miasto jest trochę z krainy absurdu. Wyrasta nieoczekiwanie w środku dżungli. Przecinają je zawsze puste, wielopasmowe jezdnie,...

5235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]