Reklama

Minuta świąt

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Stół epikurejski. Tłustość kiełbas, majonezowatość jaj, lukrowatość bab w wiosennej słonecznej zalewie. Życzenia krótkie. Zakończone „Alleluja!”. Można zasiąść.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara

​– Czyli co znaczy „Alleluja”?

– Co roku to samo pytanie! Mój Boże!

– Mój Boże, mój Boże! Skoro zawsze jakoś ucieka z pamięci.

– Ma kto internet w komórce?

– Dajcie spokój, nie przy stole!

– Ale jednak warto wiedzieć.

– „Chwalcie Jahwe”!

– O!... Chwalmy Go więc!

Na ekranie migającego w tle telewizora plan ogólny Bazyliki św. Piotra. Śniadanie to niebezpieczny balans między sacrum a profanum.

„Św. Piotr” to jedna ze świątyń, które znam doskonale. Wcale nie z wizyty w Rzymie. Obejrzałem dokładnie kopię. W skali jeden do jednego znajduje się w Jamusukro, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Nazywana Bazyliką Matki Boskiej Królowej Pokoju.

Tamto afrykańskie miasto jest trochę z krainy absurdu. Wyrasta nieoczekiwanie w środku dżungli. Przecinają je zawsze puste, wielopasmowe jezdnie,...

5235

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]