Reklama

Minuta świąt

Minuta świąt

04.04.2016
Czyta się kilka minut
Stół epikurejski. Tłustość kiełbas, majonezowatość jaj, lukrowatość bab w wiosennej słonecznej zalewie. Życzenia krótkie. Zakończone „Alleluja!”. Można zasiąść.
Fot. Grażyna Makara
Paweł Reszka / Fot. Grażyna Makara

​– Czyli co znaczy „Alleluja”?

– Co roku to samo pytanie! Mój Boże!

– Mój Boże, mój Boże! Skoro zawsze jakoś ucieka z pamięci.

– Ma kto internet w komórce?

– Dajcie spokój, nie przy stole!

– Ale jednak warto wiedzieć.

– „Chwalcie Jahwe”!

– O!... Chwalmy Go więc!

Na ekranie migającego w tle telewizora plan ogólny Bazyliki św. Piotra. Śniadanie to niebezpieczny balans między sacrum a profanum.

„Św. Piotr” to jedna ze świątyń, które znam doskonale. Wcale nie z wizyty w Rzymie. Obejrzałem dokładnie kopię. W skali jeden do jednego znajduje się w Jamusukro, stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej. Nazywana Bazyliką Matki Boskiej Królowej Pokoju.

Tamto afrykańskie miasto jest trochę z krainy absurdu. Wyrasta nieoczekiwanie w środku dżungli. Przecinają je zawsze puste, wielopasmowe jezdnie,...

5235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]