Reklama

Ładowanie...

Luter tkwi w szczegółach

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Moja wizja przyszłości Kościoła ewangelickiego jest pesymistyczna. Myślę, że zostanie wchłonięty przez Kościół katolicki. Nie zaraz, ale jak tak dalej pójdzie, tysiąclecia Reformacji nie dociągniemy.
Fot. Wojciech Druszcz / REPORTER
A

ARTUR SPORNIAK: Zbliża się 500-lecie Reformacji i coraz głośniej mówi się o zniesieniu ekskomuniki nałożonej na Marcina Lutra. Czy Luter bez katolickiej ekskomuniki pozostanie Lutrem?
JERZY PILCH: Wydawało mi się, że ekskomunika na Lutrze została już ze dwa, trzy razy zniesiona. Ciągle jest ważna? Jesteś pewien? Skoro jest niepewność, czy mu zdjęli, czy nie zdjęli, to znaczy, że nie jest to już tak istotne w tej chwili. Historycznie to był akt spektakularny. I ta spektakularność z czasem rosła. Luter publicznie spalił papieską bulę „Exsurge Domine” z 1520 r., która nakazywała mu wyrzeczenie się poglądów. Ekskomunika nałożona została rok później. Przez wieki te wzajemne anatemy były ważnym punktem odniesienia. Teraz to traci na znaczeniu. Choć obecny Papież odmawia lutrom Kościelności... Za bardzo się tym nie gryzę, ale...
Mamy...

18648

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]