Reklama

Luter tkwi w szczegółach

Luter tkwi w szczegółach

21.01.2013
Czyta się kilka minut
Moja wizja przyszłości Kościoła ewangelickiego jest pesymistyczna. Myślę, że zostanie wchłonięty przez Kościół katolicki. Nie zaraz, ale jak tak dalej pójdzie, tysiąclecia Reformacji nie dociągniemy.
Fot. Wojciech Druszcz / REPORTER
A

ARTUR SPORNIAK: Zbliża się 500-lecie Reformacji i coraz głośniej mówi się o zniesieniu ekskomuniki nałożonej na Marcina Lutra. Czy Luter bez katolickiej ekskomuniki pozostanie Lutrem?
JERZY PILCH: Wydawało mi się, że ekskomunika na Lutrze została już ze dwa, trzy razy zniesiona. Ciągle jest ważna? Jesteś pewien? Skoro jest niepewność, czy mu zdjęli, czy nie zdjęli, to znaczy, że nie jest to już tak istotne w tej chwili. Historycznie to był akt spektakularny. I ta spektakularność z czasem rosła. Luter publicznie spalił papieską bulę „Exsurge Domine” z 1520 r., która nakazywała mu wyrzeczenie się poglądów. Ekskomunika nałożona została rok później. Przez wieki te wzajemne anatemy były ważnym punktem odniesienia. Teraz to traci na znaczeniu. Choć obecny Papież odmawia lutrom Kościelności... Za bardzo się tym nie gryzę, ale...
Mamy...

18648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]