Reklama

Zaklinanie „złego oka”

Zaklinanie „złego oka”

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Nie doczekaliśmy się tego wspaniałego filmu w naszych kinach. A przecież opowieść o rozbitej arabskiej rodzinie jest jak tytułowy kuskus: złożona z wielu warstw, wielu aromatów i smaków - chciałoby się go kosztować bez końca.
Kadr z filmu "Tajemnica ziarna" /fot. Ale Kino!
O

Oglądając "Tajemnicę ziarna" mamy wrażenie, jakbyśmy byli częścią rodziny Beiji. W przypadku filmu dokumentalnego byłoby to pewnie uczucie kłopotliwe - uczestniczyć w tych wszystkich intymnych scenach: kłótniach i pretensjach wyrzucanych z iście południowym temperamentem, w trywialnych opowieściach o pieluchach, zdradach czy w sprośnych małżeńskich żartach. Ale pomimo złudzenia zarejestrowanej przypadkiem nieuporządkowanej rzeczywistości nie mamy do czynienia z podrabianym domowym wideo. Abdellatif Kechiche, pochodzący z Tunezji francuski reżyser, posiada bowiem nadzwyczajny dar przemieniania fikcyjnych opowieści w potok życia - choć przecież proces ten przebiega tak naprawdę w kierunku odwrotnym. Jego wcześniejsze, równie wyborne filmy, jak "Wina Woltera" (o walce młodego tunezyjskiego imigranta, by stać się pełnoprawnym członkiem społeczeństwa), czy niedawny "Unik" (o ...

4836

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]