Reklama

Ładowanie...

Zakładnicy odwetu

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Bohaterowie Bier wchodzą w kulturę, która wymaga okazywania "męskości" w jej najbardziej prymitywnym, siłowym wydaniu.
H

Hołdować zasadzie "oko za oko, ząb za ząb" czy pokornie nadstawiać drugi policzek? Trzymać się wiernie (i ślepo) raz przyjętej reguły czy też weryfikować ją w nie zawsze jednoznacznych moralnie okolicznościach? Kino Susanne Bier, reżyserki znanych z naszych ekranów "Braci" czy "Tuż po weselu", przedstawia te fundamentalne kwestie w dwóch skalach: osobistej i globalnej. Na gruncie rodziny, klasy szkolnej, ulicy - ale także wojny, konfliktów etnicznych czy zbrojnych interwencji. Wielką siłą tej duńskiej reżyserki, mistrzyni "bezszwowego" opowiadania i trudnych do rozwiązania etycznych zapętleń, jest dyskretne wciąganie widza w krąg pytań w nieskończoność pączkujących, nigdy niewyczerpanych.

Bohaterowie filmów Bier zawsze okazują się lepsi i ciekawsi od swoich historii. Gdyby spojrzeć na nich zupełnie z zewnątrz, zobaczymy mistrzów samorozgrzeszenia, którzy w ...

6484

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]