Reklama

Zabawa w kwoty

Zabawa w kwoty

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Spór o odgórne regulowanie pozycji kobiety dotarł do Polski. Jak wyglądają doświadczenia krajów, które wprowadzały takie regulacje?
Condoleezza Rice w Białym Domu, Waszyngton, wrzesień 2006 r. / Brooks Kraft / Corbis
P

Przed ubiegłorocznymi mistrzostwami Europy w piłce nożnej pewien szwedzki dziennik poinformował, że trener drużyny narodowej będzie musiał włączyć do składu kobietę, by zadośćuczynić wymogom równości płci. Wątpliwości odparto argumentem, że zawodniczka nie musi grać cały czas. Wystarczy, że wejdzie na 10 minut przed końcem, gdy wynik będzie ustalony.

Wiadomość okazała się żartem primaaprilisowym. Ale fakt, że inwencja autorów poszła w takim kierunku, jest wymowny. W imię równouprawnienia kobiet pojawia się bowiem coraz więcej pomysłów absurdalnych. W tej samej Szwecji związek zawodowy pracowników teatrów żądał wprowadzenia tzw. kwot procentowych dla kobiet we wszystkich kategoriach zawodowych, z aktorami włącznie. W Wielkiej Brytanii część gmin zarządziła, że w każdej brygadzie straży pożarnej musi być co najmniej jedna kobieta. W Norwegii prawo nakazuje, by...

9278

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]