Reklama

Dobry czas dla wojownika

Dobry czas dla wojownika

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Jest nie tylko premierem, ale jedyną liczącą się postacią greckiej polityki. Jednak Tsipras dziś i Tsipras sprzed roku to już nie ta sama osoba.
Na dzień przed wyborami Alexis Tsipras spotkał się w kawiarni z młodymi członkami swej partii. Ateny, 19 września 2015 r. Fot. Angelos Tzortzinis / AFP / EAST NEWS
A

Alexis Tsipras, nowy-stary premier Grecji, może się uważać za dziecko szczęścia. Wygrał wybory parlamentarne, chociaż wszystko przemawiało za tym, że przegra z wielkim hukiem. Zawiódł przecież oczekiwania, zlekceważył własny program, dzięki któremu wygrał poprzednie wybory w styczniu – i sprzeniewierzył się woli wyborców, którzy dość mają wyrzeczeń i zaciskania pasa, czemu dali wyraz w lipcowym referendum.

Wielki zwrot 

Na temat greckiego kryzysu powiedziano już wszystko. Przypomnijmy więc tylko, że Syriza, partia Tsiprasa, zbudowała swój programwokół odrzucenia oszczędności, narzuconych bankrutującej Grecji przez UE i instytucje finansowe. Dzięki oszczędnościom i reformom Grecja mogła skorzystać z tzw. bailout, czyli dwóch pakietów pomocy na łączną sumę 240 mld euro – stało się to jednak przy ogromnych kosztach społecznych.

Bunt biedniejącego...

10936

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]