Reklama

Wielka grecka niewiadoma

Wielka grecka niewiadoma

10.01.2015
Czyta się kilka minut
Europa przyzwyczaja się do myśli, że po pięciu latach kryzysu w Atenach rządy obejmie lider skrajnej lewicy. Ale greccy radykałowie nie są już tak radykalni, a Unia przestała się bać „Grexitu”.
Alexis Tsipras, zapewne przyszły premier Grecji, listopad 2014 r. Fot. Michael Debets / PACIFIC PRESS / GETTY IMAGES
C

Czego oczekują Grecy od nowego rządu, który powinien powstać po wyznaczonych na 25 stycznia przedterminowych wyborach parlamentarnych? Pięć lat kryzysu i wyrzeczeń pozbawiły ich nie tylko nadziei, ale też złudzeń. Nie ufają większości dawnych partii, odrzucają starych polityków. Wielu chce zostać przy euro, ale wcale nie mało uważa, że rozsądniejszy byłby powrót do drachmy. Mają poczucie, że zmiany i reformy, tak dotkliwe dla tysięcy greckich rodzin, w gruncie rzeczy nie wyprowadziły kraju na dobrą drogę.

Dlatego karty rozdaje dziś SYRIZA: Koalicja Radykalnej Lewicy. Istnieje zaledwie 10 lat i idzie jak burza. W 2012 r. stała się drugą, po konserwatywnej Nowej Demokracji, siłą w parlamencie i z luźnej koalicji lewicowych grupek przekształciła się w partię. W 2014 r. wygrała wybory lokalne i europejskie. W sondażach zajmuje teraz pierwsze miejsce, z poparciem blisko 34 proc. A...

10691

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czy Grecy są naprawdę wszystkiemu winni, czy zasadne są głosy oburzenia wobec nich? Wg mnie nie, ponieważ Grecja jako kraj nie będący potęgą gospodarczą korzystała z dobrodziejstw unijnej polityki. W tej chwili koniecznym jest solidarność z Grekami, a nie mówienie o nich używając języka sarkazmu i ataku. To dziś dzieje się w Grecji to powinna być nauczka dla całej Europy.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]