Reklama

Czekanie na Świętego Patryka

Czekanie na Świętego Patryka

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Czy Kościół w Europie umiera? Czy on również przypomina „niepłodną babcię”, jak nasz kontynent nazwał papież Franciszek? Poszukując odpowiedzi, pisaliśmy już o Włoszech. Dziś – o Irlandii.
CATHAL MCNAUGHTON / REUTERS / FORUM
D

Dublin, Dáil Éireann – irlandzki parlament. Deputowani szykują się do obrad. Prawie wszyscy, poza kilkoma osobami, wstają. Speaker, przewodniczący izby, odmawia krótką modlitwę. Po angielsku i po gaelicku. Gdy kończy, zapada cisza. Na 30 sekund. To czas na refleksję.

Irlandia przez wieki uchodziła za ostoję wiary katolickiej w Europie – ale czy nadal tak jest? Katolicy ciągle mają znaczącą przewagę nad przedstawicielami innych wyznań, ich liczba jednak spada, za to szybko rośnie liczba niewierzących. Z informacji zebranych podczas ostatniego spisu powszechnego w 2016 r. wynika, że do wiary katolickiej przyznaje się 78 proc. mieszkańców republiki, podczas gdy w 2011 r. było to 83 proc., a w 1991 r. – 91 proc. Protestanci stanowią 6 proc., ateiści i agnostycy – blisko 10 proc. (w 2011 r. 6 proc.). Irlandzki Kościół katolicki obejmuje również Irlandię Północną (gdzie...

14564

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]