Reklama

Grecja: nadzieja w beznadziei

Grecja: nadzieja w beznadziei

26.01.2015
Czyta się kilka minut
Wielkie nadzieje Greków, niepokój w Europie, młody i niedoświadczony premier: wraz ze zwycięstwem lewicowej partii SYRIZA, która zdobyła 36 proc. głosów w wyborach, Grecja wypływa na wody nieznane.
Fot. Materiały prasowe
C

Czy groźne? Niekoniecznie. Wszystko zależy od tego, czy premier Aleksis Tsipras (na zdjęciu powyżej) znajdzie właściwą drogę między tym, czego życzą sobie Bruksela i wierzyciele Grecji, a oczekiwaniami społeczeństwa. Musi stworzyć alternatywę dla polityki oszczędności, i to na dwóch poziomach: kraju i zwykłych ludzi. Bo największym kapitałem Tsiprasa jest poparcie społeczne.
I Europa, i Grecy chcą stabilizacji. Problem w tym, że widzą je odmiennie. Dla Europy Grecja stabilna to Grecja wypłacalna. Dla Greków stabilizacja to stała praca, pewna emerytura, opieka lekarska, środki na życie. Trudno się dziwić, że ludzie, na których barki przerzucono ponad miarę ciężar walki z kryzysem, mają już dość – podobnie jak „pouczeń” Brukseli i Berlina.
SYRIZA, jak mówi jej nazwa, to Radykalna Lewica. Sam Tsipras był kiedyś związany z partią komunistyczną. Nie jest to dobra rekomendacja...

1398

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]