Reklama

Ameryka hiszpańska

Ameryka hiszpańska

12.03.2017
Czyta się kilka minut
Co szósty mieszkaniec USA jest Latynosem, w 2050 r. będzie nim już co trzeci. Jeden z nich został właśnie liderem Partii Demokratycznej.
Przejście graniczne na moście Ameryk, łączącym El Paso (USA) z Ciudad Juárez (Meksyk), 2014 r. Fot. Charles Ommanney / GETTY IMAGES
N

Na długim moście, łączącym meksykańskie miasto Ciudad Juárez z amerykańskim El Paso, panuje niewyobrażalny tłok. Auta jadą ciasno, w gigantycznym korku, którego koniec niknie po drugiej stronie rzeki Rio Grande. Ale zatłoczona jest tylko jedna nitka: ta, która prowadzi do Teksasu. Jest wczesne popołudnie, wieczorem tłok zapanuje pewnie na drugiej nitce, gdy wielu będzie wracać do siebie.

– Tak jest zawsze – mówi Maria, która w centrum El Paso prowadzi elegancką galerię z drobiazgami do domu i szykownymi ubraniami. – Codziennie na tę stronę rzeki przyjeżdża 50 tys. ludzi. Głównie po zakupy, bo tu jest taniej. Wielu kupuje różne rzeczy na handel, by potem u siebie odsprzedać.

Dwa wielkie miasta rodzą nieustający ruch. To ruch lokalny, ale trudno nie dostrzegać za nim masy nielegalnych imigrantów, dla których długa granica między USA i Meksykiem to przeszkoda na drodze do...

12716

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]