Reklama

Wyobraźnia i współczucie

Wyobraźnia i współczucie

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Liturgia przyniosła nam w minionym tygodniu jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej paradoksalnych tekstów św. Pawła: „Jezus Chrystus – będąc bogaty – dla Was stał się ubogim, aby Was ubóstwem swoim ubogacić” (2 Kor 8, 9).
W

Ważne jest, by lektury tego tekstu nie zredukować jedynie do medytacji nad atrakcyjną i wciągającą teologicznie figurą retoryczną. Apostoł Narodów zapisał ją bowiem w celu jak najbardziej praktycznym.

Kontekstem jest zbiórka pieniędzy – Paweł wzywa założone przez siebie Kościoły do jałmużny na rzecz najstarszej Gminy w Jerozolimie. W niektórych wspólnotach (np. w Filippi) dzieło przebiega sprawnie i spontanicznie; w innych – m.in. w Koryncie – co nieco wolniej i z oporami (to dość charakterystyczne – Kościół w Filippi, rekrutujący się w dużej mierze z emerytowanych żołnierzy, z całą pewnością nie dorównywał zamożnością Kościołowi bogatego Koryntu).

Charakterystyczne wszakże, iż szukając argumentów, tzn. powodów (!), dla których korynccy chrześcijanie mieliby wreszcie dokonać oczekiwanej kolekty, Paweł nie opisuje drobiazgowo biedy, jaka zapanowała w Jerozolimie. Nie...

2940

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]