Reklama

Wyjście z szafy

Wyjście z szafy

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Bez ludzi takich jak Harvey Milk reżyser Van Sant nie mógłby dziś kręcić swoich filmów. A już na pewno tych spoza głównego nurtu, gdzie jak nikt potrafi zajrzeć w dusze seksualnych odmieńców.
T

Twórca "Paranoid Park" po raz kolejny porzuca eksperymentowanie na rzecz kina dla szerokiej widowni. Van Sant przypomina w tym samego Harveya Milka: próbuje dotrzeć ze swym przekazem do możliwie rozległego grona. Uprzytamnia, że w świadomości wielu konserwatywnych Amerykanów postulaty radnego z San Francisco (jak choćby walka o swobodę wykonywania zawodu bez względu na homoseksualną orientację) bywają nadal kwestionowane, nie mówiąc o codziennych, pospolitych uprzedzeniach, nie tylko w USA.

"Drodzy degeneraci!" - zwraca się filmowy Milk do przyszłych wyborców. Po przeprowadzce z Nowego Jorku do San Francisco otwiera tam sklepik, skupiający lokalną gejowską społeczność. Ale nie chce być barwnym imprezowiczem z homoseksualnego getta. Nie wystarcza mu fakt, że jego dom stał się przytuliskiem dla ukrywających przed otoczeniem swoje preferencje. Harvey zamienia...

4339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]