Reklama

Ładowanie...

Naga dusza

04.07.2006
Czyta się kilka minut
Gus Van Sant to osobliwa indywidualność w amerykańskim przemyśle filmowym. Inspirując się sensacyjnymi wydarzeniami z pierwszych stron gazet, tworzy kino kontemplacyjne. Po krótkim romansie z mainstreamem powrócił na grunt produkcji niezależnej.
Michael Pitt (Blake)
O

O poprzednich jego filmach, "Słoniu" i "Gerrym", trudno byłoby powiedzieć, że opowiadały jakąś historię, choć ich kanwą były atrakcyjne medialnie fakty: dokonana przez dwójkę uczniów masakra w miasteczku Columbine i tajemnicze zaginięcie dwóch studentów podczas wycieczki na pustynię. Jeśli ktoś te filmy oglądał, zapamiętał pewnie przede wszystkim nastrój i temperaturę odtwarzanych na ekranie chwil. Zapamiętał osobliwe napięcie budowane bynajmniej nie przez ulubiony przez filmowców suspens, ale przez milczącą obserwację poczynań bohaterów. Dlatego łatwiej odbierać kino Van Santa, nie doszukując się w nim zrazu głębinowych interpretacji, ale chłonąc po prostu jego osobliwy klimat.

Reżyser świadomie rezygnuje z dramaturgii, z "funkcjonalnych" dialogów, skupiając się na wrażeniach czysto filmowych. Ten swoisty minimalizm w połączeniu z maksymalnym natężeniem...

6797

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]