Reklama

Puzzle i domino

Puzzle i domino

18.10.2015
Czyta się kilka minut
W swoim nowym filmie Skolimowski perfekcyjnie odtwarza wytarty schemat.
Kadr z filmu „11 minut” Fot. MATERIAŁY PRASOWE
Z

Zdrada, zazdrość, przeznaczenie” – krzyczy plakat reklamujący „11 minut”. To ostatnie słowo wydrukowano najwyraźniejszą, a zarazem najmniejszą czcionką, jakby posiadało wątpliwy potencjał sprzedażowy.

Tymczasem w filmie Jerzego Skolimowskiego, będącym polskim kandydatem do Oscara, wszystko ma charakter ostateczny. Wszystko zmierza ku nieuchronnemu końcowi, choć w przeciwieństwie do nas żaden z bohaterów nie ma o tym pojęcia. Cały seans sprowadza się właściwie do nerwowego oczekiwania na finał.

Wypada on rzeczywiście spektakularnie, ale czy film mówi nam coś więcej niż to, że wszyscy umrzemy, że nie znamy dnia ani godziny, a innego końca świata nie będzie?

77-letni reżyser połączył osobiste wyznanie z efektowną formą. Rozgrywający się w Warszawie – mieście, które sprawia wrażenie, jakby ciągle dopiero się stawało – film jest jak bomba zegarowa. Ustawiona,...

4799

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W zasadzie ta sztuka polega właśnie na tym, aby zatrzymać w kadrze pewien wycinek naszego życia. Po co? Aby mu Się przyjrzeć z boku? A moze to zwykły egoizm? dowód, ze jestem? że coś wydarzyło się naprawdę. Lubię Panią czytać

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]