Reklama

Wszyscy jesteśmy kulturalni

Wszyscy jesteśmy kulturalni

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Przynajmniej od ostatniej soboty. "Zaczynamy wreszcie rozumieć, także w urzędach, w administracji, że w kulturę inwestować warto dla samej kultury, ale że kultura to także opłacalny interes dla państwa, dla narodu, dla wszystkich obywateli" - mówił Donald Tusk, podpisując "Pakt dla kultury" przygotowany przez ruch "Obywatele kultury", do którego należą m.in. reżyserka Agnieszka Holland, wydawczyni Beata Stasińska, artystka Katarzyna Kozyra, reżyser teatralny Krzysztof Warlikowski i kulturoznawca prof. Andrzej Mencwel.
M

Można w kontekście tej wypowiedzi zapytać, jak to możliwe, że władza dopiero teraz - dwie dekady po transformacji ustrojowej - "zaczyna rozumieć" istotę kultury i jej znaczenie dla rozwoju społeczeństwa. Ale nie zamierzam poświęcać zbyt wiele miejsca na analizę nieudolności rządu. Ważniejszy bowiem wydaje się fakt, że obywatelski ruch ludzi kultury (nie tylko tych, którzy kulturą zajmują się na co dzień zawodowo, ale także tych, którzy bezinteresownie troszczą się o jej stan) tym razem wyręczył polityków, wskazując najważniejsze problemy kultury i sugerując sposoby ich rozwiązania.

Ponad rok temu, podczas zorganizowanego w Krakowie Kongresu Kultury, zaproponowano przekazanie do dyspozycji ministra kultury 1 proc. z budżetu państwa. Postulat spotkał się z dwojakim odzewem - jednym bardzo się spodobał, inni zarzucali pomysłodawcom, że podejmują działania...

2327

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]