Reklama

Ładowanie...

POtyczki z kulturą

01.09.2009
Czyta się kilka minut
Skąd się bierze coraz większe napięcie między rządem a twórcami? Czy można mówić, że władza rozczarowała polską inteligencję? Niektóre wypowiedzi przedstawicieli partii rządzącej szokują brutalnością, nie brakuje insynuacji i pomówień. Słychać język, którym posługiwali się dotąd polityczni adwersarze Platformy. Artyści muszą wybierać między manipulacją a marginalizacją. Między partią, która docenia rangę kultury, ale narzuca jej ideologiczny wymiar, a lekceważeniem czy postponowaniem jej znaczenia, sprowadzaniem jej do rozrywki dla mas. Znaleźli się więc w potrzasku.
Mateusz Kaniewski, "Oglądając prezentację", 2008 / Tycjan, "Portret doży Andrea Gritti", 1544-45
L

Listy otwarte, ostre wypowiedzi, polemiki - od kilku tygodni iskrzy na linii rządzący i twórcy. Ten spór może zaskakiwać, skoro Platformę Obywatelską postrzegano jako partię bliską środowiskom kulturalnym. Tymczasem artyści zaczynają otwarcie mówić o rozczarowaniu rządem Donalda Tuska. Czy mogą znaleźć sojuszników gdzie indziej? Czy jakaś inna siła polityczna jest zdolna przedstawić przekonujący program dotyczący kultury?

Nadmiar marzeń

Już na starcie rząd Platformy Obywatelskiej obdarzono dużym kredytem zaufania. Nieprzypadkowo. Klęskę Prawa i Sprawiedliwości w wyborach 2007 r. w wielu środowiskach zajmujących się kulturą przyjęto z ulgą - mimo że Kazimierz Michał Ujazdowski jako minister kultury był dość dobrze oceniany i za jego kadencji zwiększono budżet ministerstwa, podkreślano znaczenie kultury czy rolę mecenatu...

14756

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]