Reklama

Ładowanie...

Po Kongresie Kultury Polskiej: Robimy rewolucję

27.09.2009
Czyta się kilka minut
Minister Boni zapytał "Czy niewinni czarodzieje spotkają się z ekonomistami?". Wydaje się, że nie tylko się spotkali, ale od ostatniego dnia Kongresu mogą iść razem. Czas zweryfikuje intencje władzy. Jedno jest pewne: najbliższe miesiące będą gorące. Komentują: Krauze, Żakowski, Boni, Mytkowska, Wajda, Holland
Michał Bojara, Ekspozycja stała Muzeum Narodowego, Warszawa 2009, ilustracja "Raportu o digitalizacji dóbr kultury", Kongres Kultury Polskiej, 2009.
M

Minister Michał Boni, prezentując podczas Kongresu Kultury założenia raportu "Polska 2030 - Kultura 2030" przygotowanego przez Zespół Doradców Strategicznych przy Prezesie Rady Ministrów, powiedział o kilku istotnych sprawach. Otóż do 2030 roku rząd chciałby zmniejszyć odsetek osób nieuczestniczących w odbiorze kultury z obecnych 60 % do 30%. Aby tak się stało nie wystarczą wzrastające wskaźniki osób z wyższym wykształceniem (w ostatnich dwudziestu latach z 7 do 17%), nie wystarczą rządowe projekty szkół

z ogródkami jordanowskimi, budowa stadionów i Orlików, centrów wolontariatu, bibliotek wyposażonych w internet i księgozbiory cyfrowe (jak powiedział Minister także kultura spędzania czasu wolnego będzie istotna w przemianach cywilizacyjnych). Potrzeba także inicjatyw obywatelskich. Czyli zapewne tego, o co kiedyś apelował Lech Wałęsa "Bierzcie sprawy w swoje...

20388

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]