Reklama

Siła Tunezji, niemoc Zachodu

Siła Tunezji, niemoc Zachodu

21.03.2015
Czyta się kilka minut
Krzysztof Strachota, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich: Na tle Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu Tunezja odniosła wielki sukces. Nadal jest szansa, że uda się jej utrzymać demokratyczny kurs.
Demonstracje w Tunisie po masakrze w muzeum, 20 marca 2015 r. Fot. Christophe Ena / AP / EAST NEWS
P

PATRYCJA BUKALSKA: Tunezja to kolebka Arabskiej Wiosny i zarazem ostatni kraj regionu, gdzie przemiany demokratyczne, zapoczątkowane cztery lata temu oddolnymi rewolucjami, utrzymały się i – jak się dotąd zdawało – trwają. Czy zamach w Tunisie to sygnał, że również Tunezja popada w chaos?

KRZYSZTOF STRACHOTA: To nie jest pierwszy zamach terrorystyczny w Tunezji – przykładowo, w 2013 r. zastrzelono tam przywódców świeckiej opozycji, a w 2002 r., w zamachu bombowym na synagogę na wyspie Dżerba zginęło 16 turystów z Europy i pięciu Tunezyjczyków.

Jednak na tle innych krajów, w których cztery lata temu miała miejsce Arabska Wiosna, Tunezja pozostaje historią sukcesu. Mamy tu demokratyczny rząd i normalny proces polityczny, mamy też względnie stabilną sytuację społeczną.

Tymczasem w sąsiedniej Libii trwa wojna domowa, zaś w Egipcie...

9093

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]