Reklama

Ładowanie...

Władca snów. Poznaj światy Neila Gaimana

05.09.2022
Czyta się kilka minut
Fantastyka to opowieść o rzeczach nieprawdziwych, które pozwalają lepiej zrozumieć to, co najbardziej prawdziwe. Neil Gaiman jest jej współczesnym wirtuozem.
Neil Gaiman, Paryż, 2014 r. ULF ANDERSEN / GETTY IMAGES
C

Choć każdego z nas nawiedził kiedyś sen, który narracyjnie się rozpadał – nie składał się z działań powiązanych w logiczną całość, lecz z dziwacznych obrazów, postrzępionych myśli czy trudnych do nazwania uczuć – to sny i opowieści są zbudowane z tej samej materii. Pokazują rzeczywistość nie taką, jaka jest, lecz taką, jaka mogłaby być. Ukazują światy, których byśmy pragnęli, i te, których najbardziej się boimy; alternatywne wersje przeszłości, w której nie popełniliśmy naszych najgorszych błędów, i wszelkie możliwe scenariusze przyszłości. To właśnie w tej zdolności do widzenia tego, czego nie ma, kryje się istota bycia człowiekiem. Może i twarde reguły jawy na co dzień determinują nasze poczynania, ale sny i opowieści są tym, co w nas najbardziej ludzkie.

Nikt nie ujawnia pokrewieństwa między nimi lepiej niż Neil Gaiman. Brytyjski twórca fantastyki przez ponad trzy dekady...

23301

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/ksiazki

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]