Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wina wyborcy

Wina wyborcy

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Minus osiem dziesiątych. Taki jest współczynnik korelacji między ilością wypijanego wina a głosowaniem na Donalda Trumpa.
ADOBE STOCK
D

Dla tych, którzy wagarowali albo byli zakochani, kiedy w liceum przerabiano statystykę, objaśnię z grubsza, że taka wartość wskazuje na całkiem silny związek: im więcej pijesz wina, tym mniej prawdopodobne, że chciałeś uczynić Amerykę wielką. Np. Kalifornia: 14 litrów rocznie na głowę, 31 proc. głosów na Trumpa, Massachusetts: 17 litrów i 32 proc., Vermont: 17 litrów i 30 proc., Dystrykt Kolumbia, czyli gniazdo wyobcowanych elit, to już w ogóle poza wszelką skalą: 25 litrów i zaledwie 4 proc. głosów na kandydata zwykłego człowieka. Tymczasem np. Alabama pije zaledwie 6 litrów i oddała Trumpowi 60 proc., Kentucky: 4 litry i 62 proc., Kansas: 3,2 litra i 56 proc. Polska 3,2 litra wina na głowę i... aha, u nas były inne nazwiska, ale na pewnośmy nie gorsi niż Kansas.

Wcale mnie to nie dziwi. Zawsze twierdziłem, że wino rozgrzewa umysł, to znaczy nie tylko przyspiesza myśli i ...

6102

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Chyba podczas zajęć ze statystyki autor był zakochany, skoro w pierwszym kroku swoich „badań” nie sprawdził czy odkryta korelacja nie jest korelacją pozorną i dopiero socjolog (pewnie mniej kochliwy) musiał to uświadomić. No cóż liczenie w statystyce – to technikalia, wartością jest umiejętność interpretacji i odniesienie wniosków do kontekstu. Idąc Pana tropem można byłoby znaleźć korelację między szybkością z jaką dzieci czytają a wielkością ich stóp i już by ktoś mógł popełnić artykuł. No ale jest przepis na kapuchę, to nawet dobrze.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]