Reklama

Wielobranżowa budka z piwem

Wielobranżowa budka z piwem

26.04.2007
Czyta się kilka minut
"Piękny jest nasz warzywniak na tle ogólnym osiedla! - animowany film Andrzeja Barańskiego, wykorzystujący akwarele i gwasze Edwarda Dwurnika, to fascynujący ciąg pijackich epifanii, doświadczanych każdego dnia pod osiedlowym sklepikiem z przysłowiowym mydłem i powidłem.
M

Miron Białoszewski nazywał takie miejsca "Chamowem". Betonowe osiedle z wielkiej płyty wyrosłe w cieniu Pałacu Kultury nadal kojarzy się złowrogo z minioną epoką, a dla dzisiejszych filmowców bywa scenerią ponurych dramatów społeczno-obyczajowych, użalających się nad ofiarami transformacji ustrojowej. Film Barańskiego traktuje niby o tym samym, ale jednak w zupełnie odmiennej poetyce i nastroju. Scenariusz według opowiadania Krzysztofa Jaworskiego w przekorny sposób budzi skojarzenia z wcześniejszymi filmami twórcy "Dwóch księżyców". Barański znany jest wszakże widzom przede wszystkim jako piewca uroków i wstydliwych tajemnic polskiej prowincji. W "Warzywniaku", pomimo odmiennej scenerii, zachowało się podobne, ciepłe, pełne zaciekawienia spojrzenie na klientów sklepiku z piwem, który jak żadne inne miejsce na ziemi potrafi "integrować lokalną społeczność".

...

3825

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]