Reklama

Ładowanie...

Wieczny niepokój

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Postanowiłem napisać utwór, który dokończyłby moje »Polskie Requiem«, tak bardzo z Polską związane, a nigdy niedokończone - powiedział po pogrzebie Jana Pawła II Krzysztof Penderecki. Premiera utworu ma odbyć się na jesieni, prawdopodobnie w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Ale to przecież nie pierwsze dokończenie dzieła...
P

Penderecki rozpoczął pisanie “Polskiego Requiem" w 1979 roku od “Lacrimosy", wykonanej po raz pierwszy 16 grudnia 1980 r. w Gdańsku. 28 września 1984 r. w Stuttgarcie odbyło się prawykonanie dzieła bez “Sanctus" - tę część kompozytor dopisał już w latach 90., po upadku komunizmu. Prawykonanie nowej wersji “Requiem" odbyło się 11 listopada 1993 r. w Sztokholmie (w ramach festiwalu kompozytora w 60. rocznicę urodzin). Warto jeszcze odnotować, że w 1980 roku powstało “Te Deum" dedykowane Janowi Pawłowi II.

Narodziny

Historia powstania “Polskiego Requiem" ma bezpośredni związek z historią Polski - tą najnowszą i tą sprzed ponad półwiecza - a poszczególne części dzieła opatrzone zostały przez kompozytora dedykacjami. “Lacrimosa" powstała na prośbę Lecha Wałęsy na uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar Grudnia ’70; “Dies irae"...

9764

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]