Reklama

Giacomo Puccini, „Edgar”

19.06.2006
Czyta się kilka minut
"Edgar" Pucciniego powstał w 1889 r. (premiera pierwszej wersji w La Scali, drugiej w 1892 w Teatro Comunale w Ferrarze). Libretto Ferdinando Fontany, według tragedii Alfreda de Musseta, opowiada o gwałtownych namiętnościach dziejących się w klasycznym trójkącie: między Edgarem (tenor), jego ukochaną Fidelią (sopran) i tą trzecią, Tigraną (mezzosopran) - Edgar zostawia dla niej ukochaną, która na końcu przebija rywalkę sztyletem.
T

To druga opera Pucciniego. Słychać w niej nawiązania do Verdiego (melodyka, brzmienie dętych), Bizeta czy Masseneta, a nawet do Czajkowskiego (klimat). Ale kiedy pierwsze frazy Edgara zaczyna śpiewać Placido Domingo, wszystko przestaje się liczyć: przeszłość, przyszłość, podobieństwa, różnice. Zostaje tylko emocja, wspaniały dramat uczuć wyśpiewany fantastycznym głosem wielkiego Tenorissimo. Domingo ma także bardzo dobrych partnerów: niczego nie można zarzucić czystej jak łza Adrianie Damato (Fidelia) i mrocznej Mariannie Cornetti (Tigrana). W niewielkiej partii Gualtiera słyszymy też Polaka, Rafała Siwka, który partnerował Domingo podczas koncertowego wykonania "Walkirii" w Warszawie (październik 2005).

"Edgar" jest gwałtowny, namiętny, pełen blasku, mocnych i zmiennych rytmów. Veronesi świetnie czuje każdy puls, kolor, emocję; poddaje im się bezwzględnie, a...

1449

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]