Reklama

Więcej niż większość

Więcej niż większość

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Czy ideał jednomyślnej zgody wyklucza podejmowanie decyzji przez część wspólnoty kosztem innej? W teorii tak. A praktyka?
Marsz KOD pod hasłem „My, Naród”, Warszawa, 27 lutego 2016 r. Fot. Beata Zawrzel / REPORTER
W

Wydarzenia ostatnich miesięcy zwracają uwagę na podstawowy problem demokracji – czy polega ona na tym, że decyduje większość, czy na tym, że bierze się pod uwagę głos wszystkich? Dylemat ten cały czas krąży w dyskusji nad współczesnością.

Ostatnio okazją dla niej były warsztaty Fundacji Stocznia, propagującej w Polsce partycypację społeczną i deliberacyjne podejmowanie decyzji, z udziałem jednego z orędowników takiego podejścia, Petera Emersona z The de Borda Institute. Pochodzi on z Belfastu, miejsca, gdzie poziom napięć społecznych ma szczególnie destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie, wydawałoby się, stabilnej demokracji – na tyle silny, że doprowadził de facto do wojny domowej.

Dwa wyobrażenia na temat demokracji stoją do siebie w sprzeczności. Jeśli decyduje większość, to znaczy, że głos mniejszości się nie liczy. Jeśli musimy uwzględniać zdanie wszystkich,...

9958

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]