Więcej niż większość
Więcej niż większość

Wydarzenia ostatnich miesięcy zwracają uwagę na podstawowy problem demokracji – czy polega ona na tym, że decyduje większość, czy na tym, że bierze się pod uwagę głos wszystkich? Dylemat ten cały czas krąży w dyskusji nad współczesnością.
Ostatnio okazją dla niej były warsztaty Fundacji Stocznia, propagującej w Polsce partycypację społeczną i deliberacyjne podejmowanie decyzji, z udziałem jednego z orędowników takiego podejścia, Petera Emersona z The de Borda Institute. Pochodzi on z Belfastu, miejsca, gdzie poziom napięć społecznych ma szczególnie destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie, wydawałoby się, stabilnej demokracji – na tyle silny, że doprowadził de facto do wojny domowej.
Dwa wyobrażenia na temat demokracji stoją do siebie w sprzeczności. Jeśli decyduje większość, to znaczy, że głos mniejszości się nie liczy. Jeśli musimy uwzględniać zdanie wszystkich,...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]