Reklama

Diabelski detal

Diabelski detal

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Prezydenta powinno wybierać Zgromadzenie Narodowe – społeczne emocje towarzyszące personalnemu, ogólnokrajowemu głosowaniu niech się spełniają w wyborze szefa rządu. Tego, kto naprawdę decyduje o polityce państwa.
Premier odwiedza swoim „Tuskobusem” fabrykę Samsunga we Wronkach, 22 września 2011 r. Fot. Marcin Kaliński
A

Akcja Pawła Kukiza – ponowne zbieranie podpisów pod petycją o referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW), niegdyś jednego ze sztandarowych postulatów PO – raz jeszcze wpisuje w porządek dnia tematy ustrojowe. Jak zwykle w takich przypadkach mieszają się różne motywacje. W postulacie Kukiza odnajdują się ci, którzy zawiedli się na swoich wybrańcach: szukają oni jakiegoś wyjaśnienia i metod zaradczych. Można też tu spotkać takich, którzy od dawna są zniechęceni do całej klasy politycznej i powtarzają, że trzeba „pogonić całe to towarzystwo”. Wreszcie: do takiego sojuszu dołączają ci, którym się nie podoba, że ich faworyci nie wygrywają w ramach dotychczasowych reguł. Hasło „wprowadźmy JOW” ma magiczną moc skupiania różnych tęsknot i nadziei. Z całym szacunkiem dla marzeń o szlachetniejszej polityce, warto je zweryfikować na podstawie faktów.

NA DWA...

10549

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]