Reklama

Widziały Pana

20.03.2016
Czyta się kilka minut
Przez moment w Zmartwychwstanie wierzą tylko one. Tylko one je głoszą – uczennice Jezusa.
Fra Angelico, „Noli me tangere” (1437–1445), klasztor San Marco, Florencja Fot. AKG / EAST NEWS
U

U Ewangelisty Marka – Maria Magdalena oraz Maria, matka Jakuba, i Salome. U Łukasza, zamiast tej ostatniej Joanna. U Mateusza – znów Maria z Magdali i jakaś druga Maria. U Jana zaś sama Maria z Magdali. Są jeszcze apokryficzne teksty. W Ewangelii św. Piotra u grobu spotykamy znów Marię Magdalenę w pojedynkę, w Liście Apostołów Sarę, Martę i... oczywiście Marię Magdalenę. Choć można było znaleźć dość powodów, żeby je z tych opowieści wymazać, to stoją w nich nazwane z imienia. Świadczące o pustym grobie, apostołujące apostołom.

Skąd jednak tak różne postacie, wiele imion? Są tacy, którzy próbują redukować grupę kobiet do kilku. Inni podkreślają, że wraz z nimi było wiele innych, te jednak wymieniono z imienia, bo były skądinąd znane. Ewangeliści raczej wspominają takie, które już w ich opowieści wystąpiły. Dlatego może u Marka jest Salome, a u Łukasza wcześniej wspomniana...

15389

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]