Reklama

Wegańska bańka

Wegańska bańka

22.08.2017
Czyta się kilka minut
Co roku przez dwa sierpniowe tygodnie wracam z Krakowa z nosem przyklejonym do szyby nocnego pociągu.
EMILIA BRAVO
D

Dany nam w udziale kawałek środkowoeuropejskiego niżu usiany jest jasnymi, ruchomymi punktami. Zwiewne świetliki tańczą na pożegnanie lata? Bynajmniej. To reflektory czołowe pękatych, kopcących dieslem kombajnów. Ale i tak czuję przy tym mrowienie, jakbym ocierał się o rytuał tyleż niejasny, co jednak intuicyjnie zrozumiały. Nocą majestat żniw podnosi się do kwadratu, ciemność dodaje aury, w której nawet prosta czynność może stać się doświadczeniem granicznym. Zresztą cokolwiek, co dotyczy zboża, nawet w jasny dzień niesie ze sobą bagaż symbolicznych skojarzeń. Coroczny powrót prac i działań wokół kłosa, nawet jeśli dziś zapośredniczają go coraz nowsze maszyny i warstwy transakcji agrobiznesu, przypomina mi o początkach ludzkości w takiej postaci, w jakiej do dzisiaj przynajmniej tkwimy.

Len pięknie kwitnie, wcale nie skromniej niż lawenda, bez rzepaku trudno byłoby w ogóle...

5937

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"nawet jeśli dziś zapośredniczają go coraz nowsze maszyny i" co to znaczy "zapośredniczaja"? Jestem aktualnie w Grecji, na, niestety, zorganizowanym wyjeździe, "przez biuro". Obok mnóstwo Polaków (od wczoraj jakby wiecej :/ ) i większość dumnie wyjmuje na wierzch, nawet na bluzki, krzyżyki i medaliki. A mięsko wcinają az się uszy trzęsą. Tak, wczoraj, w piątek.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]