Reklama

USA: Czy leci z nami pilot?

USA: Czy leci z nami pilot?

03.03.2009
Czyta się kilka minut
Zaprzyjaźniony profesor ekonomii wrócił niedawno z Bardzo Ważnej Konferencji. Opowiada, że przyjechało dużo Wielkich Nazwisk i rzeczywiście, akademickie dyskusje były w tym roku intrygujące: "Ale tak naprawdę, to nikt nic nie wie.
C

Chcielibyśmy wszyscy, żeby pojawił się ktoś genialny z jakimś nowym Modelem. Ale nikt nie ma pomysłów". Miłośnicy niezawodnych teorii i modeli odkrywają chyba właśnie, że ekonomia nie jest nauką ścisłą - i że z psychologią ma co najmniej tyle wspólnego, co z matematyką.

Póki co, zamiast Modelu, prezydent Barack Obama zabrał się za przyszłoroczny budżet. Nie ma bynajmniej zamiaru poprzestać na walce z recesją i na stawianiu na nogi amerykańskich banków. Nie czekając na lepsze czasy, chce się zabrać za ubezpieczenia medyczne, energetykę i szkolnictwo. Dziennik "New York Times" pisze, że to najbardziej zuchwały projekt od czasów II wojny światowej. Jeśli prezydent postawi na swoim, w przyszłym roku deficyt budżetowy wyniesie 1,7 biliona dolarów, czyli 12 proc. PKB. Trudno się oprzeć wrażeniu, że rzeczywiście więcej w tym projekcie psychologii niż matematyki....

3063

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]