Reklama

Ból, gniew, podniesione ręce

Ból, gniew, podniesione ręce

23.08.2014
Czyta się kilka minut
„Getto” – słowo politycznie niepoprawne, które Ameryka tak chętnie wykreśliłaby ze swoich słowników, powraca natrętnie za sprawą zamieszek w Ferguson.
Protest mieszkańców Ferguson, 20 sierpnia 2014 r. Fot. Jeff Roberson / AP / EAST NEWS

„Hands up, do not shoot” – „Ręce do góry, nie strzelajcie”. Rozpaczliwe żądanie, krzyk, gorzki protest: I gniewne napomnienie: „No justice, no peace” – nie będzie pokoju bez sprawiedliwości.
Hasło, malowane na transparentach i skandowane na ulicach Ferguson, miasteczka na przedmieściach St. Louis w stanie Missouri, stało się symbolem protestów, które wybuchły po tym, gdy w upalne sierpniowe południe, z rąk policji zginął tu bezbronny czarnoskóry chłopak.
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych – którzy sześć lat temu po raz pierwszy w historii powierzyli stanowisko prezydenta czarnoskóremu mężczyźnie – ponownie konfrontują się z trudnymi pytaniami. Czy rasizm i uprzedzenia wobec Afroamerykanów rzeczywiście są już tylko częścią historii? Jak daleką drogę musi jeszcze przebyć ich państwo do osiągnięcia pełnej równości i emancypacji?
Furia
Do dziś nie...

13375

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]